Dzisiaj dzielę się z Wami moimi pozostałymi pomysłami na naukę języka angielskiego. Pierwsza część moich sposobów na naukę języka obcego jest dostępna w moim poprzednim wpisie – jeśli jeszcze nie udało Ci się z nim zapoznać, to koniecznie nadrób zaległości!

Let’s start, shall we?

#16 Wywiady

 

Świetnym sposobem na kontakt z językiem angielskim jest oglądanie wywiadów. Rozmowy te na ogół nie są zbyt skomplikowane i pozwalają zaobserwować naturalny, żywy język. Uwielbiam oglądać wywiady przeprowadzane przez Ellen DeGeneres, ponieważ kocham jej poczucie humoru. Na jej kanale na youtube dostępny jest ogromny wybór wywiadów, które przeprowadziła, na pewno znajdziesz tam coś, co Cię zainteresuje.

#17 Podcasty

 

Podcasty, czyli nagrania audio na dany temat, bardzo fajnie sprawdzają się w nauce języka angielskiego.  Można je ściągnąć na telefon lub skorzystać z aplikacji, dzięki której mamy wszystkie odcinki danego podcastu w jednym miejscu. Jeśli chodzi o aplikacje, to bardzo polecam Podcast Addict. Jeśli nie uda mi się przesłuchać danego podcastu do końca, to aplikacja zapamiętuje, w którym miejscu skończyłam i wracam dokładnie do tego samego miejsca, nawet po długim czasie – nie ważne, ile podcastów słuchałam w międzyczasie. 

Wybór podcastów jest ogromny –  są one prowadzone na tak różne tematy z tak różnych dziedzin, że bez problemy możesz wybrać podcast o takiej tematyce, jaka Cię interesuje – może to być biznes, edukacja, religia czy też zdrowie. Zwykle słucham podcastów, gdy jadę samochodem – pozwala mi to umilić podróż i czas szybciej płynie – lub gdy gotuję. Podcastów możesz słuchać jeżdżąc na rowerze, spacerując, pływając na basenie. Oprócz wartości językowej podcasty mają również walor edukacyjny – możesz pogłębić swoją wiedzę na niemal każdy temat. 

#18 Bajki

 

Ciekawym sposobem na nauczenie się języka angielskiego jest również oglądanie bajek – ich język jest na ogół prosty i dużo można się domyśleć z kontekstu. W podstawówce oglądałam dużo bajek na Cartoon Network, gdzie wszystkie kreskówki były po angielsku (wtedy to była jedyna możliwość na oglądanie kreskówek, ponieważ nie było ani dubbingu, ani lektora, ani napisów!). Gdy byłam w liceum oglądam seriale animowane na MTV – głównie oglądałam serial Daria, ze względu na inteligentną i cyniczną  tytułową bohaterkę – do tej pory mam sentyment do tego serialu :)

#19 Game on! 

Jeśli  jesteś fanem gier komputerowych, to jest to bardzo fajny sposób na  podkręcenie Twojego języka! Gdy grasz w gry online, masz możliwość rozmawiania z ludźmi z całego świata, co pozwoli Ci na ciągle obcowanie z językiem angielskim. A jeśli wolisz grać samemu, to wybierz grę po angielsku – możesz poznać dużo ciekawych zwrotów i słów. W jakie gry lubicie grać? U mnie królował Transport Tycoon, Unreal Tournament, Heroes of Might and Magic i nieśmiertelny Mortal Kombat :) Poznałam mnóstwo słów dotyczących transportu, broni, magii i walki – oczywiście nie wszystko przydaje mi się w życiu :D 

A teraz krótki quiz dla Was:


#20 Aplikacje

Obecna technologia sprawia, że nauka angielskiego może być łatwa, przyjemna i dostępna z każdego miejsca – jeśli masz pod ręką telefon komórkowy. Na rynku jest obecnie wiele darmowych aplikacji, z których możesz korzystać, aby podszkolić język angielski Jedną z moich ulubionych aplikacji do nauki słówek jest aplikacja Quizlet, która pozwala na tworzenie własnych fiszek do nauki słówek, ale możesz też skorzystać z gotowych zestawów stworzonych przez innych użytkowników. Aplikacje to tak naprawdę temat rzeka, więc niedługo na pewno napiszę o nich osobny post.

#21 What’s in the news?

Zamiast czytać wiadomości z kraju w języku polskim możesz zrobić to w języku angielskim! W internecie jest ogromny wybór serwisów informacyjnych w języku angielskim, gdzie możesz przeczytać artykuły albo obejrzeć wiadomości o bieżącej sytuacji w Polsce. Czemu akurat o Polsce? Taka forma nauki sprawi, że będzie Ci prościej zrozumieć, o co chodzi w danym artykule, ponieważ znasz sytuacje, jaka jest w kraju i o wielu rzeczach po prostu wiesz. Dzięki takiej formie nauki nauczysz się wielu nowych słów i zwrotów, a także uwierzysz, że jesteś w stanie przeczytać artykuł i go zrozumieć! Na początek możesz skorzystać ze stron The Guardian, TVN24 lub BBC.

#22 Youtube

Na YouTubie jest bardzo dużo kanałów edukacyjnych, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego. Możesz znaleźć materiały dotyczące wymowy, najbardziej typowych błędów, sposobów przygotowania się do egzaminów językowych, a także filmiki pokazujące, w jaki sposób możesz poprawić swój akcent. Moimi ulubionymi kanałami są Papa Teach Me, English with Lucy oraz Speak English with Christina. Sprawdź te kanały i zobacz, czy któryś z nich przypadnie Ci do gustu!

#23 Słowniki

 

Jeśli uczysz się jakiegokolwiek języka, to na pewno korzystasz ze słowników, prawdopodobnie używasz słownika dwujęzycznego, prawda? Nie mam zamiaru zniechęcać Cię do takiego słownika, jednak mocno zachęcam Cię do sprawdzania danego słowa również w słowniku angielsko-angielskim. Tym sposobem sprawdzisz, czy dane słowo ma dokładnie takie znaczenie, jakiego szukasz, sprawdzisz wymowę, a także masz możliwość zobaczenia, jak słowo funkcjonuje w kontekście i jakie są najbardziej typowe kolokacje z danym słowem. Dzięki temu, nauczysz się o wiele więcej niż przy korzystaniu ze standardowego słownika polsko-angielskiego! Mój ukochany słownik to Longman Dictionary of Contemporary English, ponieważ jest bardzo czytelny, pokazuje typowe błędy popełniane przez uczących się, a przy niemal każdym wpisie są wypisane przykładowe zdania z danym słowem, więc od razu zobaczysz, jak poprawnie użyć danego zwrotu.

#24 Wikipedia

 

Na pewno znasz Wikipedię – jest to największa encyklopedia dostępna w Internecie. Zastanawiasz się, jak można ją wykorzystać w nauce języka? Możesz wykorzystać Wikipedię zamiast słownika. Często korzystam z tej opcji, gdy chcę sprawdzić konkretne, raczej nietypowe, słowo – dobrym przykładem będzie słowo jarmuż. Oczywiście mogę skorzystać ze słownika polsko-angielskiego dostępnego online, ale dostanę wykaz kilku słów i nie wiem, które słowo jest prawidłowe. A z Wikipedią szybko jestem w stanie sprawdzić poprawność tłumaczenia. Jak to zrobić? Najpierw wpisuję słowo po polsku, a gdy pojawia mi się wpis w Wikipedii, zmieniam opcję języka na angielski (poniżej zrzut ekranu z Wikipedii).

 

Następnie sprawdzam, jak to słowo brzmi w języku angielskim. Na ogół dostępna jest wymowa, inne warianty nazwy, a także obrazek – zobacz zrzut ekranu poniżej.

 

Podoba Wam się taki sposób na szybkie sprawdzenie konkretnych słów?

#25 Wyjazdy wakacyjne

To następny sposób na zanurzenie się w języku angielskim. Nie musisz nawet wyjeżdżać do kraju anglojęzycznego – nieważne, gdzie wyjedziesz, staraj się non stop używać języka angielskiego – w hotelu, w sklepie czy restauracji. Ćwicz mówienie w każdym miejscu – będzie to o tyle łatwiejsze, że prawdopodobnie nie dogadasz się w języku polskim :) Nie ograniczaj się tylko do typowych sytuacji wakacyjnych – może spróbujesz nawiązać relację z innymi gośćmi w hotelu?

#26 Have a good laugh!

Co powiesz na trochę śmiechu? Jeśli lubisz kawały, może zaczniesz czytać je po angielsku? Jeśli jesteś początkujący, możesz spróbować czytać krótkie kawały – zobacz, czy uda Ci się zrozumieć żart :) Dla bardziej zaawansowanych polecam oglądanie BBC Comedy Greats lub trochę mniej poprawne politycznie stand-upy

#27 Hobby

Pomyśl, jakie masz hobby i spróbuj znaleźć informacje na ten temat w języku angielskim – możesz czytać artykuły, oglądać filmy lub znaleźć forum na ten temat – w ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym!

#28 Speechtexter

Speechtexter to strona internetowa, która zmienia mowę na tekst. Jest banalna w obsłudze –  wybierasz język i po prostu zaczynasz mówić, a na stronie od razu pojawia się Twoja wypowiedź w formie tekstowej. Jest to raczej forma zabawy, ale możesz z ciekawości sprawdzić czy Twoja wypowiedź w języku angielskim jest zrozumiała i czy na ekranie pojawia się dokładnie to, co chciałaś/chciałeś powiedzieć. Testowałam tę stronę w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim i rezultaty nie zawsze są satysfakcjonujące – w przypadku języka polskiego, wiem, że mówię bardzo szybko i w związku z tym komputer nie zawsze dokładnie spisywał to, co chciałam przekazać. A jeśli chodzi o język francuski to niestety, jako osoba początkująca, mam problemy z wymową, która pozostawia wiele do życzenia. Ale jak to mówią – practice makes perfect, więc mam nadzieję, że za jakiś czas na ekranie komputera pojawi się dokładnie to, co powiem :)

#29 Zajęcia w grupie

Jedną z opcji na naukę języka są grupowe zajęcia w szkole językowej. Na rynku jest bardzo dużo różnych opcji – zajęcia stacjonarne lub zajęcia online, w większych lub mniejszych grupach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Kurs językowy ma dużo plusów – na ogół takie zajęcia są tańsze niż zajęcia 1-1, a także mogą być bardzo motywujące, ponieważ uczysz się systematycznie – w końcu nie chcesz być gorszy/-a od reszty grupy. Z drugiej strony kursy językowe mają też swoje wady – muszą zaspokoić potrzeby językowe wszystkich osób na danym kursie, w związku z tym nie będą to zajęcia idealnie dopasowane pod Ciebie (oczywiście im mniejsza grupa, tym większa szansa, że spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby). Kwestia wyboru pomiędzy zajęciami grupowymi, a 1-1 to złożony temat, więc niedługo napiszę więcej o tym, jak podjąć decyzję przy wyborze zajęć językowych. 

#30 TEDTalks

 

Jeden z moich najukochańszych sposobów na ćwiczenie słuchania to TEDTalks – są to nagrania wystąpień prelegentów konferencji TED (Technology, Entertainment and Design). Każde wystąpienie to ok 15 min, tematy prelekcji są najróżniejsze: technologia, biznes, rozrywka, psychologia, just to name a few. Każde wystąpienie (a jest ich ponad 3000!!!) ma dostępne napisy w języku angielskim, a często również w języku polskim. TEDTalks są świetne dla osób, które są na poziomie min B2. Zdobyły one ogromną popularność, na rynku jest nawet dostępny podręcznik do nauki angielskiego bazujących na tych prelekcjach. 

Jak Ci się podobają moje sposoby? Których już używasz, a które dopiero chcesz wcielić w życie? Daj znać w komentarzu!