Zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać ostatnie dni przed egzaminem ósmoklasisty?  Chyba nie zaskoczę Cię, jeśli powiem … PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE! Wychodzę z założenia, że ćwiczenie i powtarzanie jest konieczne, aby uczniowie mogli przyswoić język i aktywnie go używać. Może się wydawać, że ćwiczenie zadań egzaminacyjnych i powtarzanie do znudzenia jest po prostu nudne… ale jest na to sposób! A nawet kilka ;)

Zainteresuj uczniów!

Można oczywiście dać uczniom zadanie do zrobienia, a potem sprawdzić odpowiedzi i już, ale wtedy, uczniowie raczej nie będą mega zaangażowani w zajęcia. Bo jest to po prostu nudne! Dlatego staram się zaangażować ich PRZED ćwiczeniem, zainteresować, pobudzić ich mózg do wysiłku, zadawać im zagadki i wciąć POwtarzać i  PRZEtwarzać słownictwo i gramatykę. 

#1 Co będzie na zdjęciu?

 

Jedno z ćwiczeń egzaminacyjnych to uzupełnianie opisu obrazka. Oczywiście wcześniej proszę uczniów, aby opisali obrazek, ale… nie widzą go w całości. Podczas lekcji online korzystam z opcji Annotate ZOOM – mogę zamazać dowolny fragment obrazka – a podczas lekcji w klasie możesz skorzystać z rzutnika i wyświetlić sam obraz na tablicy. 

 

[wszystkie przykłady są wzięte z naszej serii STR8 TO E8! – na końcu wpisu dostaniesz linki do kilku bezpłatnych zestawów!] 

Zadaniem uczniów jest najpierw w parach przeanalizować ten mały fragment obrazka i spróbować się domyśleć, kto jest na obrazku, co robi, gdzie się znajduje, a także wypisać wszystkie słowa, które wg uczniów będą potrzebne do opisu. Następnie pokazuję cały obrazek uczniom, żeby sprawdzili, jak bardzo ich wyobrażenia zgadzają się z rzeczywistością. Jeśli uczniowie pracują w grupach, to mają dużo zabawy, kto zgadł najlepiej, co znajduje się na zdjęciu :) I oczywiście następnym krokiem jest opis obrazka – uczniowie mogą skorzystać z wcześniej przygotowanych słów, lub – jeśli nie zgadli – przypominają sobie słowa potrzebne do opisu. I dopiero w tym momencie pokazuję uczniom ćwiczenie egzaminacyjne – okazuje się, że wiele słów z tekstu już wcześniej użyli, więc jest im o wiele łatwiej zrobić zadanie poprawnie. 

#2 Zamazujemy!

 

Tym sposobem jedno krótkie ćwiczenie egzaminacyjne przećwiczyliśmy AŻ TRZY RAZY! A to jeszcze nie koniec:) Możemy wykorzystać tekst raz jeszcze zamazując niektóre słowa – podczas zajęć online korzystam znowu z opcji Annotate Zoom, zatrzymuję ekran, szybciutko zamazuję słowa i włączam ekran ponownie – zadaniem uczniów jest powiedzenie, które słowa ukrywają się pod kwadratami :) Podczas lekcji offline można wykorzystać samoprzylepne karteczki lub Blu Tack – uczniowie samodzielnie zakrywają wybrane przez siebie słowa i przekazują koledze/koleżance. 

#3 Wyciśnij wszystkie soki!

 

Typowe zadania gramatyczne mogą nużyć uczniów, więc staram się je uatrakcyjnić. Zadania takie jak poniżej, możemy zamienić w grę!

 

Po wykonaniu ćwiczenia (lub kilku ćwiczeń) proszę uczniów, aby zapisali odpowiedzi w szablonie do gry kółko i krzyżyk. Uczniowie grają w grę, ale żeby móc zaznaczyć dane pole muszą użyć danej frazy w zdaniu – niektóre sformułowania są bardzo proste do użycia, inne trudniejsze, więc gra sprawdzi się w idealnie w grupach o różnym poziomie zaawansowania. 

 #4 Level hard

Możemy też utrudnić rozgrywkę prosząc uczniów, aby wypisali 10-12 słów z danego ćwiczenia na osobnych kartkach (a podczas lekcji online możemy je wypisać na ekranie). Zadaniem uczniów jest użycie frazy w zdaniu oraz jednego z wypisanych słów. Oczywiście im dalej gra się toczy, tym trudniej jest ułożyć zdanie ze słowem – trzeba się namęczyć, aby zdanie było poprawne i logiczne :) Bo jeśli zostanie uczniom Somebody called you oraz yet to muszą się mocno wysilić – lub ułożyć dwa trzy zdania:)

#5 Ułóż własne zdania

 

Tym razem uczniowie mają za zadanie napisanie 5 zdań z użyciem fraz, które wpisali w poprzednim ćwiczeniu, ale muszą je tak zmienić, żeby te zdania były dla nich prawdziwe. Np. I always drink a  cup of tea in the evening albo So many people bought Ekipa ice cream that it’s impossible to get it anywhere.

#6 True or false?

 

Możemy również zachęcić uczniów do zagrania w grę True or False! Uczniowie tworzą własne zdania z frazami z ćwiczenia, ale niektóre z nich muszą być fałszywe. Uczniowie grają w grupach, czytają swoje zdania, a zadaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie, które zdania są fałszywe, a które prawdziwe. 

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje pomysły na uatrakcyjnienie ostatnich powtórek przed egzaminem :) Poniżej znajdziesz kilka kart pracy do pobrania – zawierają one różne ćwiczenia idealne do powtórki przed egzaminem! 

STR8 TO E8! vol. 1

STR8 TO E8! vol. 2

STR8 TO E8! vol. 3 Revision Pack

STR8 TO E8! vol. 4 Bits & pieces

STR8 TO E8! vol. 5 Let’s revise! Vocabulary & Speaking

STR8 TO E8! vol. 6 Revision Worksheets

 Last minute E8 Revision worksheets Kasi Wiącek

Teraz wszystkie ebooki możesz kupić w jednym MEGA PACKU!

.