Bardzo prosto :) Zacznij z czystą kartą i zrób podsumowanie ubiegłego roku! Mówię serio – dla mnie to jedna z najważniejszych rzeczy, które robię co roku pod koniec grudnia lub w styczniu. 

Jak robić podsumowanie?

 • Zacznij od spisania ważnych dla Ciebie rzeczy, które wydarzyły się w ubiegłym roku. Pozwól myślom płynąć i zapisuj wszystko, co Ci przyjdzie do głowy – zarówno rzeczy trywialne jak i bardzo istotne. To może być zarówno zmiana pracy, jak i uśmiech z dziecka. Nie cenzuruj się, nie oceniaj, po prostu zapisuj. 

 • Przejrzyj swój kalendarz – ja na ogół patrzę w swój Bullet Journal oraz Google Calendar. Zaczynam od stycznia i dzień do po dniu przeglądam swoje zapiski. Okazuje się często, że zapominam o wielu wydarzeniach – czasem tak po prostu wypadły mi z głowy, a czasem byłam przekonana, że zdarzyło się to jeszcze w poprzednim roku :) Systematycznie dopisuj do swojej listy wszystkie ważne dla Ciebie wydarzenia – nie tylko zawodowe, ale również spotkania, wyjazdy czy koncerty.

 • Popatrz na to, co zapisałaś/eś. Spróbuj posegregować te rzeczy wg kategorii ważnych dla Ciebie. Ja korzystam z tego pliku – to są kategorie, które wybrałam dla siebie, ale oczywiście możesz mieć inne :) Skorzystaj z szablonu, jeśli chcesz wybrać inne kategorie. 
 • Przeanalizuj swoje zadowolenie w każdym obszarze życia. Popatrz na swoje cele, które miałaś/miałeś na ubiegły rok i sprawdź, czy udało Ci się je zrealizować, popatrz na swoje zapiski, i sprawdź, jaki ten rok był dla Ciebie w każdym obszarze życia. Następnie pokoloruj gwiazdki od 1-10 – z czego 10 to stan idealny. 
  • Popatrz na pokolorowaną kartę i zobacz, z którego obszaru jesteś najbardziej zadowolona/-y, a z którego najmniej. I odpowiedz sobie na pytania – nie spiesz się, krok po kroku, pytanie po pytaniu, przemyśl odpowiedzi, możesz je też zapisać:

  Nad którym obszarem chcesz pracować w tym roku?

  Który obszar jest Twoim priorytetem na ten rok?

  Co chcesz zmienić? 

  Czego chcesz robić więcej? 

  Z czego chcesz zrezygnować?

  Co Cię blokuje, aby Twoje zadowolenie z danego obszaru było większe?

  • Ostatnim krokiem jest rozpisanie Twoich celów na ten rok w każdym obszarze – co chcesz osiągnąć, żeby móc w przyszłym roku zamalować liczbę 10? Oczywiście w zależności od poprzedniego punktu, w niektórych obszarach będziesz miał(a) więcej punktów, w innych mniej – skupiaj się na priorytetach!   Pamiętaj jednak, aby cele były konkretne. U mnie w kategorii Health & Fitness (obszar, który na ogół jest u mnie najbardziej problematyczny…) w tym roku wylądował cel : Squash 100 razy w 2021 roku. Oczywiście mogłam napisać, że będę ćwiczyć (a co to dokładnie znaczy..? Czy ćwiczeniem jest 5 minut przysiadów, jak mi się przypomni?), mogłam również napisać – będę grała w squasha regularnie, ale jak sprawdzę w ciągu roku, jak mi idzie? Dzięki konkretnej liczbie (100 razy, czyli 2 x w tygodniu przez cały rok minus choroby i wakacje) będę na bieżąco mogła sprawdzać, jak realizuję swoje cele w tym obszarze. 

  I to wszystko! Oczywiście zaglądaj w swoje zapisku w ciągu roku, żeby sprawdzać, czy idziesz w dobrym kierunku :)

  Chcesz wiedzieć, jak wygląda moje podsumowanie 2020?

  Cóż… rok 2020 był dla mnie przełomowy. Pod koniec 2019, gdy planowałam następny rok, zamierzałam więcej pracować online. Pieczołowicie nakleiłam nawet odpowiedni obraz na swoją mapę marzeń. I… marzenie się spełniło, chociaż sporym kosztem.

  Pandemia….

   Covid bardzo dużo zmienił w życiu nas wszystkich. Każdego z nas dotknął w mniejszy lub większy sposób i dla wielu osób to rok, który można określić jednym słowem – porażka… Jednak zdecydowanie wolę patrzeć na rok 2020 jako rok pełen wyzwań. A tych wyzwań – i szans! – było sporo:

  • W 2020 przeszłam w całości na uczenie online. Czasami mam wrażenie, że udało się to tylko i wyłącznie dzięki pandemii. Wcześniej uczniowie nie byli przekonani do tej formy zajęć, a w momencie gdy była to jedyna forma nauki, zdecydowali się spróbować. I… spodobało im się! 

  • Po 14 latach pracy w liceum poczułam, że to już nie jest miejsce dla mnie, Targały mną sprzeczne uczucia – spędziłam tam piękne lata, doświadczyłam wielu cudownych momentów – jednak … Zdecydowałam się podążyć za swoją intuicją i ‘gut feeling’. Wiem, że dla wielu osób moja decyzja była niezrozumiała – kto w czasie pandemii składa wypowiedzenie…? Jednak czułam całą sobą, że muszę pożegnać się z ważnym dla mnie miejscem, żebym mogła otworzyć się na inne możliwości i zdecydowałam się zaufać sobie  100%. Wierz mi, że nie żałuję :)

  • Spełniłam marzenie o stworzeniu sklepu. Kosztowało to bardzo dużo wysiłku – godziny spędzone nad kursami i kwestiami technicznymi, a potem tworzenie materiałów z Kasią Wiącek. Razem stworzyłyśmy aż 15 materiałów! Jestem tak bardzo dumna z tego miejsca, a współpraca z Kasią to coś, co zdecydowanie mnie uskrzydla – nie mogłabym sobie wyobrazić lepszej współpracy!

  • Jednym z bardzo rozwijających akcentów tego roku była także współpraca z Macmillanem przy tworzeniu nowej wersji ćwiczeń do Password Reset – bardzo dużo nauczyłam się o tworzeniu materiałów w praktyce – był to bardzo dobrze spędzony czas z mega profesjonalistami z Macmillana!

  • Prowadziłam wiele bardzo rozwijających sesji coachingowych – towarzyszyłam w rozwoju, obserwowałam jak moi Klienci rosną, rozwijają się i zmieniają swoje życie.  Tego uczucia chyba nie da się opisać!

  • A na końcu wisienka na torcie, czyli coś, o czym skrycie marzyłam odkąd wzięłam udział najpierw w programie GATE, a później w Szkole Coachów grupy TROP. W 2020 zostałam trenerem wspierającym Szkoły Coachów TROP. To był piękny czas, w którym mogłam towarzyszyć cudownym ludziom w rozwoju osobistym i profesjonalnym. I to właśnie napędza mnie do działania – towarzyszenie ludziom w rozwoju, patrzenie jak rosną i jak korzystają ze swoich zasobów!

  Mam nadzieję, że ten post był dla Ciebie wartościowy. A jeśli chcesz w tym roku popracować nad swoim rozwojem i mieć więcej czasu dla siebie –  zapraszam Cię do naszej nowej grupy na Facebooku!