Mimo, że termin matury jest jeszcze nieznany, to powtórki z maturzystami idą pełną parą :) Jakie macie sposoby na powtarzanie słownictwa? U mnie od dawna sprawdzają się ćwiczenia, podczas których uczniowie mogą samodzielnie tworzyć zadania – i do tego świetnie nadają się Dice Grids!

Jak pracować z planszami Dice Grids? 

Dice Grids to zestaw plansz, a każda z nich zawiera 36 słówek z danego działu tematycznego. Można pracować z taką planszą na wiele sposobów – grać w statki, four in a row, użyć planszy jako zwykłej gry, uczniowie mogą tworzyć historyjki, podawać synonimy i antonimy, what have you :) Jednak moim najukochańszym sposobem na powtarzanie słówek są ćwiczenia, podczas których to uczniowie wymyślają zadania dla siebie nawzajem.

Over to your students! 

 

Każdy uczeń dostaje jedną planszę ze słówkami. Poniżej przykładowa plansza:

Uczniowie wybierają kilka słów z planszy i korzystając ze słownika  (np. www.freecollocation.com/ )  zapisują do każdego słowa jedną kolokację np. It was a …………. of relief. I was unable to ……. myself from laughing. Na odwrocie kartki zapisują klucz, czyli w tym przypadku sigh oraz restrain. Gdy każdy uczeń ma gotowe frazy, proszę ich o wymienienie się kartkami i przetestowanie swojej wiedzy –  oczywiście uczniowie mogą korzystać z plansz, a gdy już uda im się znaleźć słowo, mogą szybko sprawdzić swoje odpowiedzi odwracając kartkę. Dzięki takiemu ćwiczeniu, uczniowie poznają nowe kolokacje, używają ich w zdaniach, a także samodzielnie tworzą dla siebie mini quizy.

Drugim sposobem na powtórzenie słownictwa jest tworzenie pytań. Uczniowie ponownie wybierają kilka słówek, a następnie tworzą z nimi pytania, które zapisują na karteczkach post-it. Następnie zbieram kartki z pytaniami i rozdaję je uczniom. Uczniowie pracują w parach i zadają sobie pytania z karteczek post-it, które wylosowali. Tym sposobem uczniowie najpierw muszą wykazać się znajomością słówek, żeby stworzyć pytania, a potem ćwiczą słownictwo podczas udzielania odpowiedzi. 

Jeśli uczniowie jeszcze nie pracowali w takiej formie, dobrym pomysłem może być przećwiczenie z nimi tego typu zadań – poniżej możesz pobrać kartę pracy, gdzie znajdziesz  przykładowe ćwiczenia na kolokacje oraz ćwiczenie na mówienie do zamieszczonego wcześniej Dice Grid. 

Jeśli spodobał Ci się pomysł na zajecia z Dice Grids, skorzystaj  z gotowych 14 plansz Dice Grids (każda zawiera 36 słów na poziomie B2-C2) – do 22.04 w promocyjnej cenie 9,90 zł!

.